دستورالعمل استفاده از تابلو سامانه اعلام حریق

 

دستورالعمل استفاده از تابلو سامانه اعلام حریق
 
1. هنگام به صدا درآمدن آژیر خطر و اعلام حریق، طبق دستورالعمل ذیل عمل نمایید:
الف) ابتدا خونسردی خود را حفظ نمایید.         ب) سویچ را بر روی وضعیت ON بچرخانید. (کلید مربوطه در اختیار سرایدار ساختمان و نیز اعضای هیات مدیره ساختمان قرار دارد)                 ج) دکمه Silence را فشار دهید تا صدای آژیر موقتا قطع شود، ولی صدای بوق همچنان ادامه دارد.               د) روی تابلو، با استفاده از چراغ قرمز مربوط به آن طبقه که آژیر به صدا درآمده است، محل را شناسایی کرده، سپس به محل وقوع حادثه مراجعه کرده و محل را بررسی می کنید. در صورت مشاهده حریق مطابق دستورالعمل، حریق را اطفاء می نمایید. به طور مثال، اگر چراغ قرمز شماره 1 روشن شده باشد، یعنی حریق در زیرزمین رخ داده، اگر چراغ قرمز شماره 2 روشن شده باشد، یعنی حریق در طبقه همکف روی داده و اگر چراغ قرمز شماره 6 روشن شده باشد، یعنی حریق در طبقه 4 روی داده و به همین منوال برای سایر طبقات نیز مشخص می شود.
ه) در صورت فعال شدن شاسی های اعلام حریق موجود در طبقات، پس از رفع مشکل و اطمینان از عدم بروز حریق، لازم است این شاسی با استفاده از کلید پلاستیکی مخصوصی که در اختیار سرایدار ساختمان و نیز اعضای هیات مدیره ساختمان قرار دارد، از حالت فعال خارج شود.
و) پس از اتمام کار جهت قطع کردن صدای بوق دکمه reset را فشار دهید تا صدای بوق قطع شود و تابلو به حالت اولیه خود بازگردد.
2. هنگام بروز ایراد در تابلو یا قطع مدارهای آن، چراغ زرد تابلو روشن شده و دستگاه شروع به بوق زدن می کند. در این صورت سویچ را بچرخانید و سپس دکمه mute را فشار دهید تا صدای بوق قطع شود. در این حالت چراغ زرد روشن می ماند تا عیب برطرف گردد.
3. در مواقع قطع برق شهر و نیز قطع برق ژنراتور برق اضطراری، تابلو به مدت 72 ساعت با باتری کار می کند، در این وضعیت چراغ سبز مربوط به برق اصلی خاموش می شود و دستگاه شروع به بوق زدن می کند. برای قطع کردن بوق می توانید از روش بند 2 استفاده کنید. هنگام وصل شدن مجدد برق، دستگاه به صورت خودکار به حالت اولیه برمی گردد.
4. هنگام بروز حریق، مطابق با دستورالعمل نصب شده بر روی جعبه های اطفاء حریق طبقات اقدام نموده و با شماره تلفن 125 سازمان آتش نشانی تماس حاصل کنید.
6. دتکتورهای نصب شده در آشپزخانه ها، موتورخانه و پارکینگها، از نوع حساس به حرارت بوده و دتکتورهای نصب شده در اتاقها، پذیراییها و لابی طبقات از نوع حساس به دود می باشد.
7. از هرگونه دست زدن به دتکتورها، رنگ آمیزی آنها، و آلوده کردن آنها جدا خودداری نمایید.
/ 0 نظر / 1890 بازدید