نکات مهم درباره امنیت فیزیکی ساختمان و اموال Top Tips On Physical Securit

بسم الله الرحمن الرحیم              (In the Name of God, The Beneficent, The Merciful)

نکات مهم درباره امنیت فیزیکی ساختمان و اموال        Top Tips On Physical Security of Building and Properties

امنیت خانه به معیارهایی اطلاق می شود که نقش بازدارنده یا پیشگیرانه ای برای ورود سارقان یا مهاجمان و دستیابی آنها به اموالتان را دارد. یکی از مهمترین تهدیدات امنیتی، سرقت است. آمارها نشان می دهد که 70 درصد از سارقین برای ورود به ساختمان از ابزارهای ساده ای مانند پیچ گشتی، انبردست، چکش و غیره استفاده می کنند. متاسفانه تنها حدود 13 درصد از سرقتها کشف و سارقین دستگیر می شوند. خانه های خالی، ورود آسان به ساختمان، وجود مکانهای مخفی و برخورداری از راههای گریز، ویژگیهایی است که همواره برای انتخاب محل سرقت مورد توجه سارقین می باشد. لایه ها یا مراحل متعددی برای امنیت فیزیکی اموالتان در منزل یا محل کار وجود دارد که عبارتند از: 1) طراحی محیط 2) امنیت مکانیکی 3) ردیابی ورود به ساختمان، 4) نظارت تصویری.

1) طراحی محیط. طراحی محیط نخستین لایه امنیتی برای حراست از اموال و دارایی ها بوده که باید برای کاربردهای تجاری و خانگی مورد توجه قرار گیرد. از جمله مثالهای آن می توان به نرده های فلزی یا سیمهای خاردار بر روی دیوار و موانع بتنی اشاره کرد. بسیاری از سارقین از طریق درب پشتی، بام، دیوار یا به ویژه، درب پارکینگ وارد ساختمان می شوند. از اینرو باید خودرو را درون پارکینگ قفل کرده و دزدگیر آن را فعال کنید. شناخت کامل همسایگان و ایجاد اعتماد متقابل با همسایه های مطمئن می تواند در مواقع خطر بسیار سودمند باشد. به این ترتیب همسایگان متعهد و هوشیار می توانند مراقب ساختمان همدیگر بوده و در موارد بروز تهدید به یکدیگر یا پلیس اطلاع دهند. استفاده از کلیدهای زمانمند در ساختمان برای روشنایی لامپها یا تلوزیون و رادیو می تواند در منصرف کردن سارقین موثر باشد. روشنایی بیرون ساختمان بسیار مهم است چراکه تبهکاران برای جلوگیری از شناخته شدن، غالباً به مکانهای تاریک علاقه دارند. استفاده از پرده مناسب برای پنجره ها مانع از دید سارقین به داخل ساختمان می شود. برای شناسایی مسیرهای نفوذ به داخل ساختمان، سعی کنید خودتان را به جای فرد تبهکار گذاشته و تمامی حالتها و شرایط را بررسی کنید.

2) امنیت مکانیکی. این لایه مربوط به جنبه های مکانیکی امنیت است. از جمله موارد آن می توان به دربهای مستحکم چند لایه فولادی، قفلهای مضاعف، پنجره های دارای نرده های محافظ و غیره اشاره کرد. وارد شدن از درب باید تنها با کلید فلزی، کلید الکترونیکی و کلیدهای رمزی امکان پذیر باشد. استفاده از قفلهای پیشرفته ای که از معیارهای بیومتریک مانند اثر انگشت یا اسکن قرنیه چشم استفاده می کنند می تواند بسیار سودمند باشد. دربهای چهارچوب چوبی غالباً با ضربات لگد به سادگی باز می شوند. معمولاً ضعیفترین قسمت دربهای معمولی همان محل قفل آن است که با ضربه به سادگی کنده می شوند. دربها و پنجره های کشویی معمولاً به راحتی از محل چفت خود آزاد شده و یا از قاب در می آیند. لذا لازم است با قراردادن یک میله چوبی در ریل آنها، یا نصب پیچ پشت، حرکت آنها را محدود کرده و یا از دربهای نرده ای فلزی به موازات آنها استفاده کرد.

پنجره ها معمولاً بیشتر از درب به طور ناخواسته باز مانده و یا قفل نمی شوند. پنجره های همکف بیشتر در معرض تهدید خرد شدن قرار دارند. پنجره های طبقات بالاتر نیز ممکن است از طریق راه پله، درخت، نرده ها، بالکن، پشت بام یا غیره، تهدید شوند. سارقان حرفه ای معمولاً می دانند که کلید درب ورودی ممکن است زیر فرش جلو درب، بالای لبه آن، پشت صندوق نامه ها و غیره مخفی شده باشد. قراردادن جواهرات، اشیاء قیمتی، اسناد و اوراق بهادار و غیره در گاوصندوقی محکم و رمز دار از سرقت آنها پیشگیری می کند. سعی کنید شماره گواهینامه خود را روی قسمتی از بدنه اموالتان حک کرده یا با استفاده از قلم نامرئی فرابنفش روی آنها بنویسید تا در صورت کشف، پلیس بتواند آن را به شما برگرداند. هیچگاه حتی برای یک لحظه سویچ خودرو را در آن رها نکنید. قفل پدال یا قفل فرمان تنها حدود 20 دلار قیمت دارد ولی می تواند مانع از سرقت خودرو چند هزار دلاری شما شود. امکانات کدهای امنیتی و کلمه های عبور کلیه لوازم خود از قبیل گوشی تلفن همراه، ضبط خودرو و غیره را بلااستفاده نگذارید.

3) ردیابی ورود. سامانه ها یا علایم هشدار ردیابی ورود به ویژه در ساختمانهای مسکونی نقش به سزایی در تامین امنیت ساختمان دارند. نصب لوازم هشدار ورود یا همان دزدگیر در درب ورودی می تواند مانعی در برابر سارقین باشد، حتی اگر این لوازم واقعی هم نبوده و صرفاً برای فریب استفاده شود! استفاده از لامپهای مخصوص و دیگر علایم هشدار دهنده ای که از حسگرهای فروسرخ بهره می گیرند برای تشخیص ورود افراد به ساختمان بسیار سودمند است. توجه داشته باشید که هیچگاه کلمه عبور سامانه دزدگیرتان را در نزدیکی آن ننویسید! استفاده از سگ در ساختمانهای بیرون از مناطق مسکونی متداول است.

4) نظارت تصویری. آخرین لایه امنیتی، سامانه های نظارت تصویری است. دربهای ورودی باید مجهز به روزنه های دید 160 درجه بوده که لازم است حداکثر در ارتفاع 145 سانتیمتری نصب شوند. سامانه های نظارت تصویری در انواع ساده دوربینهای مداربسته و گونه های پیشرفته فیلمبرداری و ضبط هوشمند یکپارچه موجود است. کاربرد اساسی سامانه های نظارت تصویری، شناسایی افراد وارد شده به ساختمان و جمع آوری شواهد جرم است. البته چنانچه این سامانه ها در محل مناسب و قابل رویتی قرار گیرند می توانند به عنوان یک عامل بازدارنده نیز عمل کنند. با ضبط تصاویر پیرامون و داخل ساختمان (به ویژه درب ورودی) به صورت 24 ساعته و به مدت طولانی، می توان از وقوع بسیاری از جرایم پیشگیری کرده و ضریب امنیتی ساختمان و حتی ساختمانهای اطراف را افزایش داد. بهره گیری از ترکیبی از دوربینهای آشکار و مخفی و ضبط تصاویر در جلوگیری از وقوع جرایم و جمع آوری مدارک کشف جرم بسیار سودمند است.                  والسلام              

مراجع:

                                                                                                                              References:

1-     http://www.crimedoctor.com/home.htm

2-     http://www.glasbergen.com/images

کاریکاتورهای منتخب                                                                                                 Selected Cartoons

   

اسم من دیوید [داوود] است، ولی به نظر می رسه که از مُد افتاده باشه. بنابراین اون را به «دی وی دی» مختصر کرده ام!

از کامپیوترتان یه تعدادی شکایت دریافت کرده ام. شما بعد از رفتن به دستشویی دستهایتان را نشُسته اید!

   

من به کامپیوتر مدرسه نفوذ کردم و همه نمراتم را تغییر دادم. بعد از اون، مدرسه هم به کامپیوترم نفوذ کرد و همه بازیهایم را پاک کرد!

بودجه ما قطع شده. به پرسنل پژوهش و توسعه بگو که تکثیر و تولید مثل گوسفند را متوقف کرده و تولید مثل پول را شروع کنند!

   

کد خطای J5-400EE به معنی آن است که کامپیوترتان فکر می کنه که شما یه آدم کودن هستید و حاضر نیست هیچ کار دیگه ای برایتان انجام بده!

این هفته پنجاه میلیون دلار حقوق گرفته ام! فکر می کنی که اشتباهی رخ داده یا اینکه رئیسم بالاخره متوجه شده که من چه آدم ارزشمندی هستم!

 

/ 0 نظر / 71 بازدید