نکاتی درباره فرهنگ آپارتمان نشینی

نکاتی درباره فرهنگ آپارتمان نشینی

تقدیم به پیشگاه مقدس ولی الله الاعظم (عج)

 

 1. زندگی خصوصی دیگر ساکنین آپارتمان باید همواره مورد احترام قرار گیرد.
 2. اگرچه ضخامت دیوارها ممکن است بین 12 تا 50 سانتیمتر باشد، اما همواره باید به خاطر داشت که هنوز هم بسیاری از گفتار و رفتار دیگران می تواند شنیده شود ویا بالعکس.
 3. ایجاد سروصدا در فاصله زمانی 10 شب تا 8 صبح و نیز 1 بعدازظهر تا 4 بعدازظهر غیر مجاز است. می توان ساعات دیگری را نیز طبق نظر اکثریت ساکنین و مدیر آپارتمان بدان افزود. این زمانها ساعات سکوت نامیده می شوند. البته ایجاد سروصداهای خارج از عرف در هر زمانی ممنوع است.
 4. انتظار می رود ساکنین رفتاری محترمانه داشته و از ظاهر شدن در راه پله و مکانهای عمومی ساختمان به صورت پابرهنه و یا با پوشش نامناسب خودداری کنند.
 5. کفشهای با کفپوش سخت یا پاشنه بلند را تنها باید هنگام خروج از ساختمان پوشید. برای ترددهای دیگر در ساختمان باید از دمپایی یا کفشهای با کفپوش نرم استفاده شود تا سروصدا به حداقل برسد.
 6. از روشن کردن ماشین لباسشویی و جاروبرقی در ساعات سکوت خودداری کنید.
 7. از پخت و پز و شستن ظروف در نیمه شب باید اجتناب شود.
 8. از تجمع در محلهای عمومی ساختمان پرهیز نموده و هنگامی که در بالکن، راهرو، پلکان و آسانسور هستید سروصدا را به حداقل برسانید.
 9. برای صدا کردن یا صحبت کردن با دوستان یا همسایه ها از تلفن یا آیفن داخلی استفاده کرده و برای فراخواندن آنها داد نزده و از پنجره یا بالکن با آنها صحبت نکنید.
 10. هنگام جابجا کردن لوازم منزل آنها را بلند کنید و روی زمین نکشید. از جابجا کردن لوازم منزل در ساعات سکوت بپرهیزید.
 11. مهمانی های شبانه خود را به گونه ای ترتیب دهید که تا قبل از ساعات سکوت به پایان برسد.
 12. پرتاب کردن یا ریختن هرگونه شیئی به خارج از پنجره یا بالکن اکیداً ممنوع است. همچنین مطمئن شوید که وسایلی که کنار پنجره یا بالکن قرار می دهید در اثر نیروی باد قوی نمی افتند.
 13. درب آسانسور باید به درستی بسته شود تا دیگران در سایر طبقات هم بتوانند از آن استفاده کنند. هیچگاه آسانسور را معطل نگه ندارید. محدودیت وزن آسانسور را مراعات کنید در غیر این صورت ترمز آن آسیب دیده و یا حوادث ناگوارتری ممکن است رخ دهد.
 14. هیچگاه کسی را که انتظار ملاقاتش را نداشته و کاملاً نمی شناسید به داخل آپارتمان راه ندهید. تا زمانی که مطمئن نشدید که چه کسی پشت درب است او را به داخل ساختمان راه ندهید. به خاطر داشته باشید که امنیت ساختمان در گرو هوشیاری و همکاری همه ساکنین است.
 15. مراقب باشید که کودکان خود یا مهمانانتان از طریق شبکه آیفن داخلی مزاحمتی برای دیگر همسایگان ایجاد نکنند.
 16. کلیه دربها و پنجره ها باید به آرامی بسته شوند. در مواقع وزیدن باد آنها را کاملاً ببندید.
 17. شبها و نیز هنگام خروج از آپارتمان باید کلیه دربها را قفل کرده و پرده ها را بکشید.

مراجع

[1]- http://www.aur.edu/page.php?pid=24

[2]- http://www.union.arizona.edu/csil/csa/housingguide/community.php

[3]- http://www.cincinnati.com/neighbors/

/ 0 نظر / 45 بازدید